نکات فریلنسری در بحرانی مثل کرونا

۴ کاری که فریلنسرها باید برای محافظت از خود در برابر تاثیرات اقتصادی مثل بحران  کرونا انجام دهند

با ادامه بحران کووید ۱۹، احتمال دارد فریلنسرها وسوسه شوند تا هزینه ها را کاهش دهند و اهداف تجاری خود را به خطر بیاندازند. نکته اصلی این است که به فروش مهارت های خود ادامه دهید، اما قوی و بااعتماد به نفس باشید و ارزش خود را دست کم نگیرید.

آزادکاری سخت است. هیچ فرمولی برای یک شبه ثروتمند شدن وجود ندارد. باید ایمان خود را حفظ کنید و روی مهارت های خود کار کنید، هیچ گونه نگرانی در مورد بازاریابی به دل خود راه ندهید و ارزش خود را درک کنید. تاکید من روی همین مورد آخر است و تمرکز این مقاله روی این موضوع است.

کووید ۱۹ روی فریلنسینگ و کسب و کارهای کوچک تاثیر گذاشته است. چگونگی واکنش ما به این دنیای بی پروا جدید، همان چیزی است که میتوانیم روی آن کنترل داشته باشیم.

خوشبختانه راه هایی برای محافظت از خود و به حداقل رساندن تاثیرات شرایط پیشبینی نشده مانند کرونا وجود دارد.

۱٫ محکم تر کردن قوانین فسخ قرارداد و تنظیم مجدد قوانین قراردادها

بر خلاف نیروی کار سنتی، فریلنسرها و پیمانکاران مستقل دارای اداره منابع انسانی نیستند که در صورت پرداخت نشدن دستمزد با آن ها تماس گرفته شود.

برای جلوگیری از ضرر مالی که هنگام لغو شدن قرارداد مشتریان وارد میشود، کارشناسان حقوقی بر اهمیت قوانین صریح فسخ و تنظیم مججد آنها اکیدا توصیه میکنند. استاندارد لغو قرارداد طبق استاندارد جهانی، معمولا ۳۰ روز قبل از اقدام به این کار است.

اگرچه قوانینی هم وجود دارند که در صورت عدم امکان انجام پروژه به دلیل رخ دادن اتفاقی غیرمنتظره و حوادث غیرمتقربه، کمتر از ۳۰ روز قبل، از فریلنسرها حمایت میکنند. آن ها برای محکم کردن قراردادهای موجود و حمایت از مشاغل خود، قید بندهای قانونی زیر در قرارداد را باید در نظر بگیرند:

  • بند فورس ماژور: این عبارت فرانسوی معادل واژه انگلیسی superior force به معنای “نیروی برتر” است. این بند شما را از انجام خدمات و پروژه های ذکر شده در قرارداد به دلیل اتفاقی غیرقابل پیش بینی، غیرقابل اجتناب یا غیرممکن که شامل اپیدمی و بیماری های پاندمیک نیر میشود، منع میکند.
  • بند محیط کار ایمن: فریلنسر در صورت بروز شرایط ناامن مانند کار کردن در ناحیه ای که بیماری مسری شیوع پیدا کرده، حق قطع ارائه خدمات را دارد.
  • بند ناتوانی کمپانی در اجرای سرویس ها و خدمات: اگر شما نتوانید خدمات مورد انتظار را ارائه دهید، این بند فرآیند کار را برای شما روشن و واضح میسازد.

۲٫ نقشه ای برای حفظ ارتباطات در دوران بحرانی آماده کنید

با تنظیم انتظارات واضح و روشن با مشتریان فعلی و آتی، روابط بین مشتریان و رابطان در شرایط نامطمئن حفظ میشود. برای تسهیل کار مشتریان در مواقع بحرانی و بهبود شانس خود پس از تغییرات پیش آمده، فریلنسرها باید به مشتریان خود همدلی نشان دهند.

برقراری تماس تلفنی به منظور صحبت در مورد نگرانی های مشتریان، راهی عالی برای حفظ ارتباطات در دوران بحرانی است. فعال بودن، احتمال یافتن راه حلی که به نفع هر دو طرف باشد، بیشتر میشود.

برای مشتریان آینده، نشان دادن ارتباطات فعال نشانگر آمادگی شما چه برای کرونا و چه اتفاقات غیرمنتظره دیگر است.

به منظور آماده سازی خود برای اتفاقات مشابه در آینده، فریلنسرها میتوانند صفحاتی با موضوع “سوالات متداول” در وبسایت خود به همراه ایمیل و در کنار پست های شبکه های اجتماعی یا وبلاگ هایی با این موضوع، ایجاد کنند.

انجام این کارها قبل از وقوع بحران، به صاحبان کسب و کارها این اجازه را میدهد که سریع واکنش نشان دهند و پاسخ سوالات مشتریان خود را به موقع دهند.

۳٫ از مبلغ پیش پرداخت استفاده کنید

حتی اگر مشتری تصمیم بگیرد با اخطار ۳۰ روزه قرارداد خود را فسخ کند؛ فریلنسرها همچنان حق استفاده از پیش پرداخت را دارند. به عبارات قید شده در قرارداد باید به دقت توجه کرد.

۴٫ قید کردن حامیان شما در قرارداد

حتی برای افراد شاغل که به تنهایی کار می کنند، ایجاد شبکه پشتیبانی حرفه ای بخش مهمی از یک برنامه آمادگی کسب و کار است. هر آزادکار باید یک همکار در این صنعت را شناسایی کند که در صورت بروز شرایط غیرقابل پیش بینی، از حمایت آنها بهره مند شود.

جوامع اجتماعی مبتنی بر صنعت مکانی عالی برای ایجاد شبکه ای از شرکای حرفه ای است که می توان از آن ها درخواست حمایت خواست. سپس صاحبان مشاغل باید مشتریان خود را از احتمالات موجود با قید آنها در قرارداد آگاه کنند.

نازنین رضایی

نویسنده از: ۱۳۹۸-۱۰-۲۳

دیدگاه خود را بنویسید