مهارت های ضروری استخدامی

مهارت های مهم و ضروری برای استخدام در شغل دلخواهتان

رشته تحصیلی شما هر چه که باشد و با هر سابقه کاری، فارغ از اینکه در چه شرکتی بخواهید استخدام شوید؛ اهل هر جا که باشید آسمان همین رنگ است.

یک سری از مهارت های استخدامی اساسی هستند که برای ورود به محیط کار لازم است همه به اندازه نیاز از آن ها بهره مند باشند.

برخی از مهارت ها قابل یادگیری اند و برخی ریشه در خلق و خوی افراد دارند و تغییر آن ها کاری سخت است. برای استخدام شدن و یا حتی حفظ کار موجودتان لازم است مهارت های استخدامی را یاد بگیرید. در این مقاله ۷ مهارت مهم در استخدام را بررسی کرده‌ایم.

۱٫ مهارت برقراری ارتباط

اگرچه ممکن است شغل مورد نظر شما طوری نباشد که نیاز به صحبت کردن با مشتری یا ارائه پرزنتیشن­ های مختلف داشته باشید، اما کمتر مواقعی ممکن است شغلی بیابید که اصلا نیازی به مهارت­ های ارتباطی نداشته باشد.

برای موفقیت در استخدام، مختصر و مفید صحبت کنید. شما باید به کارفرما نشان دهید مهارت­های ارتباطی اولیه را دارید، مثلا نحوه ایمیل نوشتن، نامه نگاری و یا گفتگو کردن پشت تلفن را می­ دانید بنابراین می ­توانید با افراد خارج از سازمان ارتباط برقرار کنید.

این مهارت ها از لحظه­ ای که رزومه خود را ارسال می ­کنید تا زمانی ­که برای مصاحبه حضوری می ­روید باید نمایان باشد.

۲٫ کامپیوتر

استخدام

اگر شما در رشته تحصیلی و مهارتی خودتان نهایت مهارت و کارایی را داشته باشید اما در استفاده از کامپیوتر و مهارت های اولیه آن ناتوان باشید مسلماٌ شکست خواهید خورد.

امروزه تسلط بر مهارت های هفت گانه کامپیوتر ICDL برای کاریابی ضروری است. نکته دیگر مهارت های سرچ کردن در موتورهای جستجو و نامه نگاری اداری از طریق ایمیل است.

۳٫ مهارت تسلط بر چند زبان خارجی

از جمله مهارت هایی که امروزه تمامی افراد جویای کار با هر مدرک تحصیلی، باید به آن مسلط باشند، آگاهی از دست کم یک یا دو زبان خارجی است.

علت این مساله را باید در ارتباطات جهانی تقریبا تمامی مشاغل و دست یابی به علوم نوشته شده به سایر زبان ها به خصوص انگلیسی جستجو کرد.

بر این اساس، توصیه می شود قبل از تصمیم به استخدام، مهارت آموزش زبان دست کم انگلیسی خود را ارتقا دهید. این مهارت برای اکثر قریب به اتفاق مدیران و روسا مهم و حیاتی محسوب می شود.

۴٫ کار در شرایط بحرانی و تحت فشار

کار کردن همیشه راحت و آسان نیست. در بعضی شرایط شما مجبور هستید برای رسیدن به موفقیت یا اتمام پروژه‌ای تحت فشار و شرایط سخت کار کنید. کارفرمایان به دنبال استخدام افرادی هستند که در روزهای سخت و شرایط بد نیز همراه آن‌ها باشند و برای موفقیت شرکت تلاش کند.

کافی است زمانی که دانشجو بودید را به یاد بیاورید. وقتی که مجبور بودید در زمان محدودی چند کار را انجام دهید، به موعد تحویل پروژه نزدیک شده و هم‌زمان چند امتحان داشتید.

اگر در آن شرایط توانستید به موفقیت برسید پس یکی از بهترین مهارت‌های ضروری برای استخدام شدن را دارید. کسی که بتواند در شرایط سخت و استرس‌زا آرامش خود را حفظ کند و با انگیزه ادامه دهد، برای کارفرمایان مهره‌ی ارزشمندی است.

۵٫ خلاقیت

استخدام

توانایی ارائه راه حل های منحصر به فرد بسیار ارزشمند است. خلاقیت، نوآوری و کارایی را افزایش می دهد.

در هر موقعیتی چه به عنوان مدیر چه به عنوان یک عضو از یک تیم، خواهان برجسته کردن ویژگی های با ارزش و مفید خود باشید نه فقط توانایی های فنی.

۶٫ گزارش نویسی

تهیه یک رزومه از سوابق تحصیلی و حرفه ای یا تهیه یک گزارش، مهارتی لازم و واجب در امر استخدام و در طول کار است. کسانی که بتوانند به بهترین شکل ممکن مهارت هایشان را در یک گزارش در معرض دید مدیران قرار دهند و خواسته ها و مشکلات یا دست آورد ها را در یک نامه اداری گویا و فشرده تقدیم کنند، تصمیم گیری سریع و موثر را برای مدیران ساده تر می کنند و در نهایت به آسانی و سرعت، توجه آن ها را به خود و اهدافشان جلب می کنند.

پس از مهارت های فردی در رزومه غافل نشود. یرای آموزش نحوه نوشتن رزومه فریلنسری کلیک کنید.

۷٫ حرفه ­ای بودن

وقتی شما برای یک سازمان کار می­ کنید به نماینده ­ای برای معرفی برند آنها تبدیل می­ شوید. بنابراین کارفرما برایش مهم است چه کسی به طور غیر رسمی برند و سازمان او را خارج از این محیط به دیگران معرفی می­ کند.

پس حرفه ­ای بودن شما چه از لحاظ رفتاری چه از لحاظ کاری از همان لحظه ی مصاحبه شغلی برای کارفرما از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود و موفقیت در استخدام را تضمین میکند.

کلام آخر

در این مقاله سعی شد که با مهارت های مورد نیاز برای استخدام آشنا بشید. سعی کنید با تقویت این مهارت های خاص بتونید در شغل آینده موفق باشید. اگر کارفرما یا کارجو هستید با ارسال نظر مارا در ارائه مطالب مناسب یاری کنید.

عادله موسوی راد

نویسنده از: ۱۳۹۹-۰۵-۱۵

دیدگاه خود را بنویسید