شروع کار جدید از راه دور

  1. خانه
  2. کسب و کار
  3. جزئیات نویسنده
شروع کار جدید از راه دور در دوران پاندمی کرونا

با وجود بحران کرونا علی رغم تعداد بی سابقه افرادی که بیکار شده‌اند، بازار کار متوقف نشده است. شرکت‌هایی وجود دارند که هنوز استخدام می‌کنند و بسیاری از آن ها حتی وقتی که قوانین فاصله گذاری اجتماعی به مرحله اجرا درآمد، همچنان مصاحبه‌های استخدامی‌شان در جریان بود.

اگر به اندازه کافی خوش شانس باشید که در این مدت کار خود را شروع می کنید، با یک چالش جالب روبرو هستید. احتمالا کار جدیدتان را در خانه شروع کنید. به احتمال زیاد کارفرمای جدید شما برای این شرایط جدید طراحی نشده باشد و بعید است که تطبیق این روند اولویت اصلی آن ها در این بحران باشد.

شما همیشه باید نسبت به پذیرفتن یک نقش جدید سازگار باشید، اما وقتی در کنار همکاران جدید خود کار نمی کنید، به کارگیری رویکردی درست برای افزایش سرعت روند سازگاری بسیار مهم است. در این مقاله پنج کاری که شما برای به حداقل رساندن شکاف بین خودتان و همکاران می‌توانید انجام دهید را میخوانید.

بررسی‌هایی کوتاه و مختصر با همکارانتان داشته باشید

یکی از سخت ترین کارها برای شروع کار با یک شرکت جدید این است که هر سازمانی فرهنگ خاص خود را دارد و آن فرهنگ اغلب از اهداف و هنجارهای ناگفته ساخته شده است و اغلب به زبانی منحصر به فرد گفته می‌شوند که اعضای تیم جدید شما قبلاً یاد گرفته‌اند و به راحتی به آن زبان صحبت کنند.

در کار مشاوره من، غالباً با اصطلاحاتی که کارمندان مرتباً در داخل شرکت‌ها استفاده می‌کنند، اما هیچ معنایی خارج از شرکت ندارند، دچار مشکل شده‌ام.

شما این جنبه های ظریف محیط کار را از طریق تعامل روزمره با همکاران، شنیدن مکالمات و گفتگو در مورد کار دیگر همکاران، می آموزید. تنها با این روش می‌توانید بفهمید که چه فعالیتهایی ارزش دارند و از چه سبک کاری در محیط شرکت قدردانی می شود.

در شرایط عادی، این تعامل‌ها بخش طبیعی حضور در شرکت است. اما در حال حاضر، شما باید آن ها را تولید کنید.

به همکاران جدید خود دسترسی پیدا کنید و گفتگوهای سریع و مرتب ۱۰ تا ۱۵ دقیقه‌ای با آنها داشته باشید. این کارها را با تلفن و تماس تصویری انجام دهید و نباید یک طرفه باشند.

سعی کنید به طور مرتب با همکاران خود ملاقات کنید. از مکالماتتان به عنوان فرصتی برای پرسیدن سؤالات احتمالی خود مورد پروژه‌های فعلی داشته باشید استفاده کنید. حتما از آنها بپرسید که در حال کار روی چه مواردی هستند. به هرگونه اظهار نظر ضمنی در مورد آنچه فکر می‌کنند مهم است توجه کنید.

سریعاً تیم مربیگری خود را سر هم کنید

در طول کار خود به تیمی نیاز دارید که شما را راهنمایی کند. دو نفر مربی وجود دارند که از اهمیت ویژه ای در شرکت فعلی شما برخوردار هستند.

اولین مربی کسی است که می‌داند چگونه کارها در شرکت انجام می‌شود و چه کسی می تواند به شما کمک کند تا همه کارها را از دریافت بازپرداخت هزینه‌ها تا دستیابی شما به تجهیزات را انجام دهد.

دومین مربی نیز شخصی است که در سراسر سازمان ارتباط خوبی دارد و می‌تواند شما را به افرادی که باید آنها را بشناسید معرفی کند. شروع کار جدید

با این حال، فکر نکنید که در طول دوره کاریتان در شرکت، حتما باید این افراد را منتور خود نگه دارید.

نکته منفی در انتخاب سریع این است که شما ممکن است روی کسی حساب کنید که متناسب با این نقش نباشد. رفته رفته با شناخت بیشتر، شاید بخواهید افراد دیگری راهنما و مربی شما باشند. اما به هر حال داشتن زود هنگام منتور بهتر از نداشتن آن هست.

خود را به عنوان عضوی جدید معرفی کنید

وقتی شروع به کار در شرکتی جدید می‌کنید، افراد متوجه حضور شما به عنوان یک چهره جدید می‌شوند. در شرایط عادی می توانید انتظار داشته باشید که افراد خود را به شما معرفی کنند و حتی پیشهاد کمک دهند.

وقتی شخص جدیدی در شرکتی مجازی باشید، این اتفاق نمی افتد. در حالت ایده آل، مدیر جدید شما را معرفی می کند، اما به احتمال زیاد شما با بسیاری از همکاران جدید خود به عنوان یکی از هزاران چهره در یک نشست مجازی دیدار خواهید کرد. این بدان معناست که باید در مورد اعلام خود به عنوان فرد جدید در شرکت صریح‌تر عمل کنید.

اگر جلسه تیمی دارید، ببینید که می توانید لحظه ای به معرفی خود اختصاص دهید. در پلتفرم‌های مدیریت کار تیمی نیز خود را به اعضا با دادن پیام و ایمیل به عنوان عضوی جدید معرفی کنید.

اگر دوست نداشته باشید توجه دیگران را به خود جلب کنید، احتمالا برایتان سخت باشد. اما شما می خواهید به افراد اطلاع دهید که جدید هستید و از کمک آنها تا جا افتادن در نقش جدیدتان، قدردان هستید. بسیاری از همکارانتان دوست دارند از شما استقبال کنند، برای این کار فقط به یادآوری صریح نیاز دارند.

کمک بخواهید

همکاران غالباً در شرکت با حرکات صورت شما و مدل صحبت کردن و سوالاتتان، متوجه کمک خواستن شما می‌شوند . در جلسات ویدئویی و تلفنی، دیدن چهره سردرگم و گیج شما، برای افراد دشوار خواهد بود.یک قانون کلی وجود دارد و آن هم این هست که: وقتی به چیزی نیاز دارید، بگویید.

احتمالا با خود می‌گویید شاید آنها نمیخواهند به شما کمک کنند؛ چرا که به هر حال هر کس درگیری خود را دارد. طبق تحقیقات ونسا بونز و همکارانش، مردم بیشتر از آنچه که شما فکر می‌کنید، تمایل به کمک کردن دارند. بنابراین منتظر پیشنهادهای کمک نباشید. آنچه را لازم که دارید بپرسید.

یک دفتر خاطرات روزانه داشته باشید

وقتی در دفتر کار هستید، رسیدگی به مشکلات احتمالی ساده‌تر است. شما اغلب می‌توانید از میز کار خود بلند شوید و کسی را پیدا کنید که به شما در حل آن کمک کند. هنگامی که در خانه مشغول کار هستید، اگر یک ایمیل یا یادداشتی در مورد مشکلی ارسال کنید، غالبا در حجم کارها گم می‌شود و حتی احتمال دارد شما پیگیری آن را فراموش کنید.

پس هر روز خود را با چک کردن برنامه کاری و یادداشت نویسی در مورد روند پیشرفت کارها، به پایان رسانید. وظایفی را که انجام داده‌اید و همچنین موانعی که با آن روبرو هستید را بنویسید. اگر موضوعات خاصی هنوز حل نشده است، آنها را هایلایت کنید. سپس در جلسه بعدی خود با یک سرپرست یا همکار، آن موضوعات را مطرح کرده و نظر آنها را بخواهید.

هرگز شخص جدید بودن در یک تیم آسان نیست و وضعیت فعلی مطمئناً آن را سخت‌تر می‌کند. اما با فعال بودن می توانید با آرامش بیشتری نسبت به تیم و سازمان جدید هماهنگ شوید و ارزش خود را با سرعت بیشتری ثابت کنید.

 

منبع: hbr.org

 

نازنین رضایی

نویسنده از: ۱۳۹۸-۱۰-۲۳

دیدگاه خود را بنویسید