چگونه در مصاحبه کاری به سوال "بزرگترین نقطه ضعف شما چیست"جواب دهیم؟

در مصاحبه کاری برای استخدام به سوال «نقطه ضعف شما چیست؟» چه پاسخی دهیم؟

بعضی از فریلنسرها ترجیح می دهند به جای کار پروژه ای با کارفرمایان، به دورکاری یک شرکت به طور ثابت مشغول باشند اما معمولا افرادی که عادت به کار فریلنس دارند، نم یتوانند به راحتی با فرآیندهای روتین استخدامی کنار بیایند.

مصاحبه‎ کاری برای اکثر آن ها بسیار چالش برانگیز به نظر می‎رسد.

ترس عامل بزرگی است که سایه‎ی آن در تمامی مصاحبه‎های کاری بر دوش کارجویان سنگینی می‎کند. در نهایت همین ترس باعث مضطرب شدن و یا بد پیش رفتن مصاحبه می‎شود

زمانی که وارد یک مصاحبه کاری می‎شوید، معمولا کارفرمایان عاشق پرسیدن این سوال است: “بزرگترین نقطه ضعف شما چیست؟”

جوابدهی شما به این سوال برای مصاحبه کننده بسیار جالب است، با این کار می‎تواند در مورد تناسب شما با شغل تصمیم بگیرد. اما برای مصاحبه شونده کمی سخت است و دوست دارد از جواب دادن طفره برود.

به خواندن ادامه دهید تا همه روش های پاسخ دادن به این سوال را آموزش دهیم، تا بتوانید به شغلی که دوست دارید، یک قدم نزدیک تر شوید.

۱٫ در مصاحبه کاری نشان دهید چگونه بر مشکلات گذشته غلبه کرده اید

انتخاب‎های شما برای پاسخ دهی به این سوال نامحدود هستند اما نباید به صورت رندوم یک نقطه ضعف را انتخاب کرده و به زبان آوریم.

به جای این کار، از عدم انتخاب نقطه ضعفی که برای شغلتان حیاتی است؛ کاملا اطمینان حاصل کنید. در مصاحبه‎ کاری از راه‎هایی که برای غلبه کردن بر نقطه ضفتان به کار می‎برید صحبت کنید و به مصاحبه کننده نشان دهید که در حال پیشرفت هستید.

از نقطه ضعفی که امروز دیگر برایتان تبدیل به موفقیت شده است صحبت کنید. برای مثال، “من همیشه با تاخیر به محل کار میرسم، اما الان ساعتم را نیم ساعت زودتر از قبل کوک میکنم و همیشه به موقع به محل کار میرسم.”

۲٫ دقت کنید که ضعف شما با شغل مورد نظر، ارتباطی جزئی داشته باشد

همانطور که بالا گفتم نقطه ضعفی که در مصاحبه کارب برای استخدام بیان می‎کنید نباید تاثیر جدی روی کارتان داشته باشد، اما نباید کلاً هم بی ربط باشد.

دقت کنید که در مصاحبه کاری برای استخدام ضعف شما به طور کلی و خیلی جزیی با آن کار ارتباط داشته باشد. در ضمن باید جزو مواردی باشد که بتوان آن را اصلاح کرد.

به طور مثال سخنرانی و صحبت کردن در جمع، از نقظه ضعف‎هایی است که معمولاٌ همه دارند و با تمرین و تکرار می‎توان در آن مهارت پیشرفت کرد.

برای آشنایی با مهارتهای استخدامی مهم در همه مشاغل کلیک کنید.

 مصاحبه کاری

۳٫ در مصاحبه کاری نقطه ضعف را به شکل یک نقطه قوت دربیاورید!

ضعفی را انتخاب کنید که بتوان به مثبت ترین روش ممکن آن را بیان کرد.

آیا شما فردی عصبی و سرسخت هستید؟ آیا هرگز نمی توانید کار تیمی انجام دهید؟ در مصاحبه کاری به جای این کلمات، از کلمات مثبت تر استفاده کنید مانند متعهد، مصمم، یا دقیق.

به عنوان مثال: “من فردی کمال گرا هستم و به همین خاطر بعضی اوقات تا زمانی که پروژه ای کاملا بی نقص نباشد رهایش نمیکنم و آن را به کسی نشان نمی‎دهم.” این پاسخ نقطه ضعف شما را در کنار بیان مهارت های مورد نیاز شغلی به بهترین روش ممکن بیان می کند.

فراموش نکنید که صحبت را در این باره ادامه دهید و آن را مثبت پایان دهید.

برای مثال می توانید در ادامه برای اینکه نشان دهید توانایی برقرار ارتباط دارید، بگویید: “اما متوجه شده ام که گاهی لازم است در حین کار نظر دیگران را بپرسم حتی زمانی که کامل نشده باشد. من سعی دارم بین درست انجام دادن کارها در بار اول و انتقاد پذیری، تعادل ایجاد کنم.”

نکته اساسی در تمام روش های بالا، صریح بودن و پایان دادن بحث به مثبت ترین طریق ممکن است. پاسخ خود را قبل از رفتن به مصاحبه بارها تمرین کنید و به جملاتتان فکر کنید تا در حین مصاحبه با صراحت و روان سوال را پاسخ دهید.

به طور مختصر هر چه بیشتر درباره عیوب صحبت کنید اوضاع بدتر می شود. سعی کنید بیشتر در مورد مهم ترین مهارت های نرم مورد نظر کارفرمایان حرف بزنید.

پس اگر در مصاحبه کاری برای استخدام با سوال “بزرگترین نقطه ضعف شما چیست؟” روبرو شدید

  • نقطه ضعفی را انتخاب کنید که نتیجه کار شما را تحت تاثیر قرار نمی‎دهد.
  • صادق باشید و یک نقطه ضعف واقعی را بیان کنید و انتقادپذیری داشته باشید.
  • یک نمونه برای اینکه چه برنامه ای برای رفع این نقطه ضعف دارید ارائه کنید یا یک منبع آموزشی برای مبارزه با آن نام ببرید.
  • به مصاحبه کننده نشان بدهید که توانایی این را دارید که از تعامل با دیگران میتوانید نقاط ضعف خود را پیدا کنید و بهبود ببخشید.
  • در مصاحبه کاری برای استخدام متکبر نباشید! اما خودتان را هم دست کم نگیرید.

اگر این موارد را رعایت کنید یک مصاحبه متمایز خواهید داشت و پیشنهادات شغلی بیشتری خواهید گرفت. به شما پیشنهاد می کنیم قبل از رفتن به مصاحبه شغلی، اشاره کردن به نقطه ضعف هایتان را تمرین کنید تا در مصاحبه به معنای واقعی بدرخشید.

 

 

 

عادله موسوی راد

نویسنده از: ۱۳۹۹-۰۵-۱۵

دیدگاه خود را بنویسید