سلامت روان هنگام کار از خانه

۷ نکته برای حفظ سلامت جسم و روان هنگام کار در خانه از زبان کارمندان شرکت SPI

همه ما با ترس و عدم اطمینان از کووید ۱۹ و آنچه آینده به ارمغان می آورد، سروکار داریم. در کنار اضطراب های بزرگتر، مسائل روزانه ای وجود دارد که باید با آن ها کنار بیاییم. مانند کار کردن در خانه، نگهداری از فرزندانمان در تمام روز، برنامه های مختل شده و شاید کمی بیش از حد ” زمان با هم ” گذراندن.

به همین دلیل تیمSPI 7 راهکار برای اینکه هنگام کار در خانه روان سالمی داشته باشید، برای شما فراهم کرده است که ما این مقاله را از زبان کارمندان این کمپانی برای شما ترجمه کرده‌ایم.

نه، شما نباید تمام روز در لباس خواب خود بمانید. و بله، متمرکز بودن سخت است. در اینجا چند نکته از تیم ما وجود دارد که به شما در زنده ماندن (و شاید حتی ترقی) هنگام کار در خانه کمک خواهد کرد:

شماره ۱: فضای کاری خود را تعیین کنید

اگر یک دفتر کار اختصاصی در خانه ندارید، پیدا کردن مکانی برای کار می تواند چالشی باشد. اگر بچه هایی در خانه دارید، پیدا کردن مکانی که ساکت و بدون حواس پرتی باشد، حتی چالش برانگیزتر است. در اینجا چند ایده برای ایجاد یک فضای کاری وجود دارد که به شما امکان می دهد کار خود را انجام دهید:

 • ”راه اندازی یک محل کار در خانه در یک اتاق با حداقل حواس پرتی بصری مخصوصا با یک میز کار بدون پرده. یک مانیتور بزرگ (اگر قادر به تهیه آن باشید). طبق تحقیقات دانشمندان (در این باره خودتان گوگل کنید لطفا) ، اگر شما کارتان را با یک مانیتور بزرگ انجام دهید، بازدهی بالاتری خواهید داشت در مقایسه با کار کردن با لپتاپ کوچک.
 • “من نسبت به محیط کارم حساس هستم و معمولاً محل کار مشخصی ندارم. همیشه در حال بررسی هستم و از خودم می پرسم که آیا فضای فعلی من به کار من کمک می کند یا خیر، اگر نه نقطه‌ای جدید در خانه پیدا میکنم. کارهای مختلف برای من به تنظیمات متفاوتی احتیاج دارند؛ اما داشتن کمی نور خورشی ، چه از طریق پنجره، درب شیشه ای و چه در محیط باز حیات، معمولاً برای من بسیار انرژی بخش است. ” (ری – نویسنده)
 • ”اگر می توانید، یک اتاق اختصاصی را در یک اتاق خواب اضافی یا اتاق مهمان یا حتی در گوشه ای از اتاق ناهار خوری برای خود دست و پا کنید. چند گزینه مختلف را امتحان کنید تا زمانی که چیزی را که میخواهید پیدا کنید. با این وجود که کار کردن در کافی شاپ یا فضای مشترک ممکن است در حال حاضر مقدور نباشد، سعی کنید روی میز، نیمکت یا میز ناهار خوری خود کار کنید. اگر مکانی آرام ندارید، تماس تلفنی زوم می تواند چالش برانگیز باشد، به داخل کمد رختخواب یا لباس فکر کنید! ” (کارن-مدیر ارشد محتوا)

شماره ۲: برنامه زمانی داشته باشید

بیشتر اعضای تیم ما بر سر پایبندی به یک برنامه، قسم می خورند. اما شما میتوانید از چندین این کار را انجام دهید:

 • “ایجاد یک برنامه بازی روشن برای هر روز صبح. منظور من تهیه لیست از کارهایی که برای رسیدن به اهدافم در هفته باید انجام دهم. اگر احساس پریشانی کنم، می توانم از این لیست عنوان قطب نما استفاده کنم تا در مسیر درست برگردم. نکته دیگر هم استراحت کردن است. فهمیدم که اختصاص دادن زمانی برای ناهار خوردن به جای خوردن غذا در مقابل رایانه، به من کمک می کند تا بعد از ظهر مجدداً تمرکز کنم و مغزم کمی استراحت کند.” (آندره، مدیر عملیات)
 • “به مدت دو ساعت و نیم کار کنید با زمان استراحت ۱۵ دقیقه‌ای. در زمان‌های استراحت حرکات کششی انجام دهید، غذا بخورید و به کارهای خانه رسیدگی کنید.” (رابین، نویسنده)
 • “من از سال ۲۰۱۴ از خانه مشغول به کار هستم. همسرم نیز از خانه کار می کند و ما متقابلاً توافق کردیم که ۹ صبح تا ۵ عصر را ساعت کار بدانیم، بنابراین ما فقط در طول آن زمان با چت کردن [تایپ شده] ارتباط برقرار می کنیم. ما هرگز با صحبت کردن وارد فضای کار شخص دیگر نمی شویم، بنابراین می توانیم کاملاً روی کار خود تمرکز کنیم. ” (جس، دستیار اجرایی)
 • “من می خواهم روز خود را با طرح این سؤال شروع کنم.”موفقیت امروز چطور به نظر می رسد؟ “بنابراین براساس پاسخهای خود برنامه ای را برای روز آماده خواهم کرد. من دوست دارم از تکنیک پومودورو استفاده کنم، که شامل فواصل زمان بندی شده و متمرکز، معمولاً حدود ۳۰ دقیقه است. من تعیین می کنم که هر کار چه مدت طول بکشد، سپس زمان مورد نیاز را پیگیری میکنم تا ببینم برای هر کار چه میزان زمان لازم است. این به من کمک می کند تا متمرکز باشم، بهره وری خود را پیگیری کنم و موفقیتم را در پایان روز بسنجم. ” – (سارا جین، مدیر شرکا)

خانه

شماره ۳: برای کار کردن لباس بپوشید

یکی از مهمترین مزایای کار در خانه این است که مجبور نیستید لباس بپوشید و برای لباس کار هزینه کنید. اما نکته منفی این است که به راحتی می توانید خود را رها کنید و هر روز حمام نکرد. تیم SPI توصیه میکند یک راه میانه پیدا کنید.

 • “لباس بپوشید. ماندن در لباس خواب در تمام روز خیلی ر احت است، اما این مسئله بر احساس شما در طول روز تأثیر خواهد گذاشت. ماندن در لباس خواب احساس آرامشی و تنبلی به شما میدهد و شما آرامتر کار می کنید و به همان اندازه هم نمیتوانید به خوبی متمرکز شوید. لباسی بپوشید که نسبتا با آن احساس راحتی میکنید (نیازی به پوشیدن کت و شلوار نیست) و در خارج از خانه هم آن لباس را میپوشید.”
  (مندی ، مدیر راه حل ها)
 • “من مطمئناً صبح خود را با لباسی شروع می کنم که انگار می خواهم وارد دفتر کار شوم. این روشی بسیار عالی برای آماده کردن خود برای کار کردن است. لباس پوشیدن آمادگی ذهنی را برای روز فراهم می کند و به شروع روتین روزانه من کمک می کند. ” (جاناتان ، مدیر محصول)
 • ” من معمولا صبح ها لباس هایی میپوشم که راحت هستند اما در جلسات کاری تصویری به نظر رسمی و مناسب میرسند. هیچ وقت در پیژامه کارم را شروع نمیکنم، چرا که به من احساس تنبلی میدهد. معمولا شلوار جین یا لگینگ میپوشم، یک پیراهن یا تیشرت خوب و زیبا به همراه یک ژاکت.” (کارن)

شماره ۴: از ابزارهای مناسب استفاده کنید

خدا را شکر که تکنولوژی این روزها به ما کمک می کند تا به راحتی از خانه کار کنیم. چند ابزار معروف را به شما معرفی میکنیم.

 • “اگر شغلی دارید که در آن عادت به تدریس و توضیح دادن چیزها به دیگر کارمندان دفتر دارید، با برنامه ضبط صفحه نمایش آشنا شوید. شما می توانید از این روش استفاده کنید تا به دیگران نشان دهید که چگونه کارها را روی رایانه انجام دهند بدون اینکه در اتاق با آنها باشید. نگران باکیفیت بودن ویدئوها نباشید، صرفا نمایش سریع آن در اتاق کفایت میکند. اگر میخواهید ویدئوهای پیچیده تری بسازید، نرم افزار Loom عالیست.” (میندی)
 • برنامه self control در مک برای مدت زمان مشخصی، سایت‌هایی که وقت شما را هدر میدهند را مسدود میکند.” (ری)
 • “تقویم گوگل! من و همسرم تقویم مشترکی برای تماس‌ها، دموها، مصاحبه‌ها و به طور کلی برای “من میخواهم خانه ساکت باشد!” داریم.” (جس)

شماره ۵: بچه های خود را محدود کنید

اگر بچه دارید این بحران می تواند به ویژه مشکل باشد زیرا دیگر بچه ها در مدرسه نیستند تا کار خود را انجام دهید. در اینجا چند پیشنهاد برای دستکاری در مراقبت از کودکان و کار وجود دارد:

 • “زمان نگهداری از فرزندان خود را از زمان کار جدا کنید، چندوظیفه بودن با بچه‌ها جواب نمیدهد. مخصوصا بچه هاب خردسال که نمیشود مورد غفلت قرار بگیرند و یا نمیتوانند خود را به اندازه کافی سرگرم کنند. خود را فریب ندهید که فکر کنید می توانید هر دو را انجام دهید. برای هر تعهد جداگانه زمان اختصاصی و با کیفیت اختصاص دهید. ” (مت)
 • “با خود و بچه خود صبور باشید. کار با بچه ها سخت است. بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که انتظارات همه را، هم فرزندان و هم همکارانتان را برآورده کنید. وقتی بچه بودم، مجبور می شدم با مادرم هنگامی که کار میکرد وقت بگذارنم. این همیشه به من کمک می کرد. او برای من توضیح می داد که روی چه چیزی کار می کند و کارهای کوچک به من می داد تا به او کمک کنم. من برای او پرونده تهیه کردم، مقالات خرد شده و لوازم اداری را مرتب می‌کردم. این که به مادرم در تکمیل کارهایش کمک کردم به من اعتماد به نفس میداد. همچنین انجام این کارها در بچگی به من در شغل‌های اولیه‌ام در بزرگسالی کمک کرد. ” (میندی)
 • “کار را هنگامی شروع کنید که بچه‌ شما هنوز خواب است. سپس، از پرستاران بزرگ الکترونیکی بزرگ استفاده کنید! ” (رابین)
 • “یک برنامه دقیق برای ما جواب میدهد. چند روز اول قرنطینه هرج و مرج کامل بود اما هنگامی که یک برنامه دقیق اجرا کردم، بدون هیچ مذاکره‌ای، اوضاع بسیار راحت تر پیش رفت. ممکن است برنامه را در آینده کمی آرامتر کنیم، اما در حال حاضر فکر می کنم این برنامه به دختر من کمک می کند تا امنیت بیشتری داشته باشد.” (کارن)

شماره ۶: حیوانات خانگی خود را مدیریت کنید

حیوانات خانگی می توانند همراهان بسیار خوبی هنگام کار از خانه باشند، اما می تواند باعث حواس پرتی نیز باشند.

 • “گربه های من هنگام کار روی میز یا روی دامن من می خوابند. آنها پرندگان را از پنجره من تماشا می کنند. اما گاهی اوقات می خواهند صفحه کلید من را بچرخانند یا جلوی صورتم در طول یک تماس تصویری کاری قدم بزنند. اگر حواس من را زیاد پرت کنند، آنها را در یک اتاق میگذارم و در را می بندم. “

شماره ۷: استراحت کنید و به بیرون بروید

تیم ما به توافق رسیده اند که بیرون رفتن یک ضرورت است. هوای تازه ، نور آفتاب و طبیعت باعث طراوت روح می شود.

 • “برو بیرون! در پایان یک روز کاری از خانه بزن بیرون. حتی اگر فقط یک پیاده روی کوتاه انجام دهید یا کاری را به سرعت انجام دهید. به نظر من این کار بسیار کمک کننده است، چرا که من فضای مشخصی برای کار کردن در خانه ندارم و ممکن است کل روز را روی مبل راحتی خود بگذارنم. یک لحظه پیاده روی در اطراف محله به من کمک می کند تا روز کاری خود را ببندم و به خانه شخصی خود برگردم. “( آندره)

 

 

 

نازنین رضایی

نویسنده از: ۱۳۹۸-۱۰-۲۳

دیدگاه خود را بنویسید