هر آنچه که باید درمورد فریلنسر بدانیم؟(قسمت اول)

 1. خانه
 2. کسب و کار
 3. جزئیات نویسنده
هر آنچه که باید درمورد فریلنسر بدانیم؟(قسمت اول)

فریلنسر یا آزادکار شخصی است که مجبور نیست به یک کارفرما در مدت زمان طولانی متعهد شود. درعوض، آن‌ها برای مشتریان و شرکت‌های مختلف، به طور مستقل کار می‌کنند.

اصطلاح فریلنسرینگ یا آزادکاری اولین بار در کتاب کلاسیک سرخ والتر اسکات (۱۸۲۰) به کار رفته است، که در آن اسکات اظهار داشت که نخستین بار این افراد مزدور بودند که خدمات خود را به بالاترین پیشنهاد دهنده ارائه می‌دادند.

با این حال، نمونه اولیه این اصطلاح در سال ۱۸۰۹ توسط توماس برون (Thomas N. Brown) ، ارائه شد.

امروزه این اصطلاح اغلب با نویسندگان، عکاسان، ویراستاران، برنامه‌نویسان، طراحان وب سایت و مشاوران حرفه‌ای و همچنین بسیاری از خدمات حرفه‌ای دیگر همراه است.

مزایای فریلنسرینگ

اگر از کار روزانه خسته یا اینکه خیراً از کارتان اخراج شده‌اید یا اینکه می‌خواهید برای خودتان کار کنید، فریلنسرینگ یا آزادکاری به شما چندین مزیت باورنکردنی ارائه می‌دهد. از جمله:

 • شما رئیس خودتان هستید:

این بدان معنی است که شما می توانید در هر زمان و مکانی که می‌خواهید کار کنید. علاوه بر این، می‌توانید پروژه‌هایی را انتخاب کنید که می‌خواهید روی آن‌ها کار کنید.

 • می توانید درآمد بیشتری کسب کنید:

برخی از گزارش‌ها نشان می‌دهد که آزادکاران در واقع ۴۵٪ بیشتر از میانگین کارمندان تمام وقت درآمد دارند.

 • زندگی شادتر و سالم‌تری دارید:

مطالعات نشان داده ‌است که فریلنسرها از نظر ذهنی و جسمی از کارمندان شادتر و سالم‌تر هستند.

نکات منفی فریلنسرینگ

در کنار مزایای باورنکردنی فریلنسرینگ، معایب آن را نیز باید در نظر بگیرید، از جمله:

 • عدم امنیت شغلی:

اگر مشتری‌های شما کاری برای شما ندارند، پس نمی‌توانید پولی به دست آورید.

 • مزایایی وجود ندارد:

یکی از مزیت‌های کارمندی این است که کارفرما تمام مزایای سلامتی یا بازنشستگی یا پاداش‌هایی مانند اضافه‌کاری را بر عهده خواهد داشت.

 • شما باید حسابداری کنید:

در فریلنسرینگ مالیات، حسابداری، پرداخت صورتحساب و مدیریت جریان پول در اختیار شما است. اگرچه نرم افزارهایی برای راحتی شما در دسترس است و به شما در حسابداری کمک می‌کند، اما این یک کار اضافی است که کارمندان نیازی به نگرانی راجع به آن ندارند.

 • عدم پرداخت به موقع:

گاهی اوقات، برخی از مشتریان حقوق فریلنسر را به موقع پرداخت نمی‌کنند یا اصلاً پرداخت نمی‌کنند. بر خلاف کارمندان که در آن شما همیشه می دانید که حقوقتان را در چه زمانی دریافت می‌کنید.

کار خود را تنظیم کنید.

بعد از سنجیدن جوانب مثبت و منفی، ممکن است که تصمیم گرفته باشید که می خواهید یک فریلنسر شوید. اکنون زمان آن فرا رسیده‌است که محل کار خود را مشخص کنید و شروع به کار کنید.

اگر به تنهایی زندگی می‌کنید به سادگی می‌توانید در میز آشپزخانه بنشینید یا اتاق خود را به یک دفتر تبدیل کنید؛ اگر با دیگران زندگی می‌کنید، باید فضایی را پیدا کنید که بتوانید در “ساعات کار” تنها باشید.

اگر فضای خانه‌ی شما برای فریلنسرینگ مساعد نیست، می‌توانید اقدام به اجاره مکانی بکنید؛ مهم نیست که کجا تصمیم به ایجاد دفتر خود می گیرید، مطمئن شوید که آن مکان عاری از حواس پرتی و متناسب با نیاز شما باشد.

یک نویسنده فقط برای شارژ باتری لپ تاپش به پریز برق نیاز دارد. اما، ممکن است یک عکاس برای تهیه تصاویر خود، به یک اتاق تاریک احتیاج داشته باشد.

نام تجاری خود را ایجاد کنید.

فریلنسر

این که تصمیم بگیرید فقط با نام خود شناخته شوید یا نام تجاریتان کافی نیست، باید حتما اقدام به ایجاد برند برای خود کنید. علاوه بر این، باید یک لوگو نیز داشته باشید.

از همه مهمتر، شما نیاز به یک وب سایت دارید که بتوانید نمونه کارهای خود را به نمایش بگذارید و خدمات خود را ارتقا دهید.

وب سایت شما باید شامل مؤلفه‌های زیر نیز باشد:

 • جمله‌ای که خودتان را به مشتری‌های آینده معرفی می کنید.
 • درباره خدماتی که ارائه می‌دهید، توضیح دهید.
 • نمونه‌ کارهای خود را نشان دهید.
 • اطلاعات تماس مانند آدرس، شماره تلفن و آدرس ایمیلتان را قرار دهید.

برندسازی باعث می‌شود که شما از سایر فریلنسرهای حوزه‌ی کاری خود پیشی بگیرید و حرفه‌ی خود را به نمایش بگذارید.

نمونه کارهای خود را ارائه دهید.

همان طور که قبلاً گفته شد، ایجاد یک نمونه کار حرفه‌ای یکی از مؤلفه‌های اصلی وب سایت شما است زیرا مهارت‌ها و استعدادهای شما را برجسته می‌کند.

این نکته را به یاد داشته باشید، نمایش نمونه کارهای شما روشی مؤثر برای جذب مشتری است.

هنگام ساخت نمونه کارهای خود، موارد زیر را به خاطر داشته باشید:

 • فقط پروژه هایی را نشان دهید که به آنها افتخار می کنید و معتقدید که جز بهترین کارهای شما است.
 • تنوع در کارتان را نشان دهید. به عنوان مثال اگر نویسنده هستید، برای نشان دادن تنوع در کارتان نمونه‌هایی از مقاله‌هایی را ارائه دهید که در مورد موضوعات مختلف بحث می‌کنند.
 • اطلاعات خود را مجدداً درج کنید تا ارتباط مشتری با شما آسانتر شود.

صرف نظر از این که تازه کارتان را شروع کرده اید یا اینکه مدت زمان طولانی مشغول به کار هستید، قرار دادن نمونه‌ کارها کمک بزرگی برای یک فریلنسر است.

دستمزدتان را تعیین کنید:

یکی از مشکلات مهم در فریلنسرینگ، نرخ‌هایی است که یک فریلنسر برای خدمات خود تعیین می‌کند. اگر شما دستمزد پایینی را مشخص کرده باشید، ممکن است که دیگران، شما را به عنوان یک آماتور تلقی کنند.

اگر هم دستمزدتان را خیلی بالا بگویید، ممکن است که فرصت‌های شغلیتان را از دست بدهید زیرا مشتریان می‌توانند شخص دیگری را پیدا کنند که بتواند کار شما را با هزینه‌ی کمتر و به خوبی کار شما انجام دهد.

چگونه می توان قیمت خدمات خود را تعیین کرد؟

معمولاً در هنگام تعیین میزان هزینه خدمات فریلنسر، سه راهکار متفاوت وجود دارد:

۱٫ قیمت گذاری به علاوه هزینه:

این یک روش محبوب و نسبتاً آسان است. در این روش شما صرفاً هزینه‌های مربوط به تولید یک محصول یا ارائه‌ی خدمات را تعیین می‌کنید و سپس مقداری مبلغ به آن اضافه می‌کنید تا بتوانید سود آن را کسب کنید. این امر به ویژه برای فریلنسرهایی مانند عکاسان، فیلمبرداران و هنرمندان مفید است زیرا آن‌ها از قبل می‌دانند که هزینه‌ها تقریبا چقدر است.

برای فریلنسرهایی مانند نویسندگان و طراحان وب، این مسئله ممکن است کمی دشوارتر باشد. بهترین راه برای تعیین نرخ این است که بدانید هزینه‌های ماهیانه شما چقدر است؛ سپس اضافه کردن چه میزان سود برای پرداخت هزینه‌های شما کافی است.

۲٫ قیمت‌گذاری بر اساس نرخ بازار:

یکی دیگر از راه‌های موثر و راحت برای تعیین دستمزد شما قیمت گذاری براساس نرخ بازار است. با بررسی دستمزد سایر فریلنسرهایی که در صنعت شما فعالیت می‌کنند، تخمین تقریبی از نرخ دستمزدها به دست می‌آورید.

۳٫ قیمت گذاری ارزش محور:

بیایید فرض کنیم که شما یک فریلنسر گرافیست هستید، آیا انتظار دارید که از یک کافی شاپ، همان نرخی را دریافت کنید که از یک شرکت دریافت می‌کنید؟ پاسخ واضح است، قطعا نه. این در واقع همان قیمت گذاری ارزش محور است.

هنگام استفاده از این استراتژی، می توانید با یک نرخ مسطح شروع کنید. بیایید بگوییم که شما یک گرافیست هستید. شما می‌توانید برای افزودنی‌هایی که مشتری درخواست می‌کند هزینه اضافی را در نظر بگیرید زیرا یک کافی شاپ ممکن است به افزودنی های اضافی که شرکت انجام می‌دهد نیاز نداشته ‌باشد.

سمانه بقائی

نویسنده از: ۱۳۹۹-۰۵-۱۳

دیدگاه خود را بنویسید