ترفندهایی برای مدیریت بهتر نیروی انسانی

  1. خانه
  2. وبلاگ
  3. جزئیات نویسنده
ترفندهایی برای مدیریت بهتر نیروی انسانی

مدیریت بهتر نیروی انسانی موجب می شود تا ما بتوانیم از منابع و تجارب موجود برای تقویت کار تیمی و جبران نقاط ضعف استفاده کنیم.

کنار هم جمع شدن، شروع است. کنار هم ماندن، پیشرفت است. کنار هم کار‌ کردن، موفقیت است.

“هنری فورد”

دیکشنری وبستر کار تیمی را فعالیتی می‌داند که در آن همکاران هرکدام بخشی از یک کار را انجام می‌دهند و کار همه اعضا در جهت بهره وری تیم خواهد بود.

به‌طورکلی کارهای انجام شده به صورت تیمی، در اثربخش ترین و پربازده ترین حالت خود انجام می‌شوند؛ به شرط آن که روش مدیریت و پیش برد صحیح آن را به کار بگیریم.

با این وجود بسیاری از مدیران در شکل دادن و هدایت یک تیم منسجم، با مشکل مواجه می‌شوند.

مدیریت تک به تک کارمندان منجر به سردرگمی اعضای گروه شده و در نتیجه مدیریت تیم و روند کار به سختی پیش می‌رود؛ تا جایی که یکی از علل شکست برخی مجموعه‌ها، مشکلات در کار تیمی است.

تمرین کار تیمی، روابط کلامی و غیرکلامی همکاران با یکدیگر را تقویت می‌کند. در حین فعالیت در پروژه‌های تیمی، باید یاد بگیرید که به‌طور شفاف ارتباط برقرار کنید و از نظرات کل گروه استفاده کنید تا به‌ مرور بین‌ اعضا حس اعتماد ایجاد شود.

با وجود جنبه‌های مثبت کار گروهی اما این نکته هم وجود دارد که کار گروهی همواره بدون مشکل هم نخواهد بود. وجود نظرات و سلایق مختلف در مواجهه با یک موضوع می‌تواند باعث بروز ناهماهنگی‌هایی میان اعضای تیم شود.

برای مجموعه‌هایی که فرهنگ سازمانی بهتری دارند، حل چنین مشکلاتی بسیار راحت است. چرا که مدیران و سیاست‌گذاران آن نهاد، پیش‌تر بسیاری از اختلافات را در نظر گرفته و برای آن راهکاری ارائه نموده‌اند.

بنابراین از این نظر می‌توان اطمینان داشت که افراد گوناگون با دانش‌های مختلف در زمینه‌های متفاوت می‌توانند بدون هیچ مشکلی در کنار یکدیگر به فعالیت مشغول شوند.

اگر می‌خواهید که کارمندان‌تان با یکدیگر کاری را پیش ببرند و در نهایت به یک نتیجه رضایت‌بخش دست یابند با ما همراه باشید. زیرا در ادامه قصد داریم به چند نکته اشاره کنیم که شما را در مدیریت بهتر نیروی انسانی و بهبود وضعیت کار گروهی کمک خواهند کرد.

برای نقش‌های مختلف، آدم‌های درست را استخدام کنید

زمانی که شکاف‌های مهارتی وجود دارد، افراد وظایف‌شان را به‌خوبی انجام نمی‌دهند که این موضوع باعث می‌شود تا در کار تیمی به مشکل بربخورید.

هر متقاضی برای عضویت در تیم را به‌طور جداگانه ارزیابی کنید تا مطمئن شوید که آن نقش به‌طور کامل با توانایی‌های وی منطبق است.

اگر هر زمان در حین روند مصاحبه احساس کردید که مصاحبه‌شونده برای جایگاه دیگری مناسب است، در پیشنهاد برای تغییر جایگاهش تردید نکنید. ایجاد تغییرات در مراحل اولیه‌ استخدام باعث می‌شود که متقاضی آن شغل، در جایگاه درست استخدام شود.

شناخت همه‌ی اعضای تیم

داشتن رابطه‌ی خوب با تک تکِ کارکنان، منجر به خلق پیوندی قوی در میان همه‌ی تیم می‌شود. رابطه‌ی شخصی با هر یک از اعضا و شناختن آنها، احترام متقابل بین شما و همه‌ی کارکنان را تضمین و موقعیت شما را به عنوان رهبر تیم تقویت می‌کند.

تعیین اصول و قوانین اساسی

ساختاری خلق کنید که بر مبنای آن اعضا از نقش خود آگاه باشند و بدانند در صورت بروز مشکل باید به چه کسی گزارش دهند. باید مشخص باشد که در صورت وجود اختلاف نظر، چه کسی حرف آخر را می‌زند. تعیین اصول اولیه و قوانین اساسی، از بحث‌های غیرمعمول و خارج از کنترل در هنگام بروز تناقضات جلوگیری می‌کند.

تعیین جدول زمانی برای اهداف

جدول زمانی مناسب موجب می‌شود اعضا مطابق با زمانبندی پیش بروند. با مشخص کردن اهداف فردی، هر یک از اعضا متوجه می‌شوند برای پیشرفت و تحقق هدف پروژه چه وظایفی به عهده‌ی اوست. بدون یک برنامه‌ی روشن و مشخص، مسئولیت‌ها به فراموشی سپرده و تیم از مسیرش منحرف می‌شود.

اطلاع رسانی اهداف بلند مدت سازمان به کارمندان

تمامی کارکنان صرف نظر از این‌که به صورت تمام وقت یا پاره وقت با شما همکاری می‌کنند، باید از تمامی اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت کسب و کار اطلاع داشته باشند.

حتی اگر کارمند جدیدی به تیم اضافه می‌شود، باید سریعا درک درستی از اهداف داشته باشد.

علاوه بر این، اگر مدیران تصمیم به تغییر استراتژی بگیرند، اخبار جدید باید طی جلسات هفتگی به تیم‌ها منتقل گردد. این عمل باعث می‌شوند که افراد یک تیم بدانند که چقدر وظایفی که با کار گروهی انجام می‌دهند، جهت رسیدن به یک هدف ضروری است و همه یک‌دل و در کنار هم در مسیری مشخص برای رسیدن به یک هدف خاص تلاش کنند.

انسانی

ارتباطات سازنده مدیران با کارمندان

رای رسیدن به اهداف یک مجموعه و افزایش بهره‌وری نیاز نیست که کارکنان بهترین دوستان هم باشند. اما وجود یک رابطه نزدیک و ارتباطات سازنده میان ‌آن‌ها می‌تواند در شکل‌گیری این محیط تاثیر به‌سزایی داشته باشد.

اگر از جنبه فرهنگ کاری به این موضوع نگاه کنیم، تیم مدیریت، خود باید سردمدار ایجاد ارتباطات نزدیک با کارکنان باشد. بهترین کار برای شکل دادن به یک ارتباط دو طرفه، این است که مدیران به نظرات و انتقادات سازنده کارکنان خود با دقت توجه کنند.

حتی افراد تازه کار نیز باید بتوانند به راحتی نظرات و پیشنهادات خود در زمینه کاری‌شان را با مدیران خود در میان بگذارند.

رفتار منصفانه

مدیر خوب نباید میان کارکنان فرقی قائل شود. هر انسانی ممکن است تحت تأثیر افراد و محیط قرار بگیرد، اما سعی کنید همیشه در قبال اعضای گروه رفتار و واکنشی منصفانه داشته باشید.

اگر لازم بود نیازهای تیم را بر مبنای میزان کار و زمانبندی مربوط به هر عضو تعیین کنید. فاموش نکنید که عدم تقسیمِ کار منصفانه موجب رنجش و نارضایتی اعضا و سست شدن جایگاه و احترام شما در نظر آنها می‌شود.

فرآیند صحیح استخدام

بسیاری از سازمان‌ها از فرآیند اشتباه و سنتی استخدام افراد رنج می‌برند. این فرآیند اشتباه باعث می‌شود افرادی که به تازگی پا به مجموعه می‌گذارند، از شایستگی فنی یا اخلاقی خوبی برخوردار نباشند؛ این موضوع اثرات خود را در کوتاه مدت و به سرعت نشان خواهد داد.

فرآیند صحیح استخدام نیروی کاری جدید باید به صورتی باشد که مدیران پیش‌بینی کنند که شخص متقاضی در طولانی مدت چه خدماتی را به شرکت ارائه می‌دهد. علاوه بر این باید در نظر داشته باشند که ارتباط وی با سایر افراد و شخص مدیریت چگونه خواهد بود.

در آخر…

کار گروهی چیزی نیست که بتوان آن را یک شبه ایجاد کرد یا بتوان به جبر در یک سازمان به وجود آورد.

روحیه کار گروهی در اصل زمانی به وجود می‌آید که یک محیط کاری پویا و سرشار از انرژی داشته باشید که در آن کارمندان احساس ارزشمند بودن بکنند و همواره راه‌های ارتباطی متعددی میان مدیران و زیر دستان وجود داشته باشد.

مسلما با پیشرفت‌های مختلفی که جامعه امروز کرده، دیگر جایی برای شیوه‌های مدیریتی سنتی نیست و باید به صورت مدرن‌تری یک سازمان و نهاد را مدیریت کرد.

 

طاهره بابائی

نویسنده از: ۱۳۹۸-۱۱-۱۹

دیدگاه خود را بنویسید