4 راهکار برای تبدیل مشتری بالقوه به دائمی

چطور مشتری  جدید خود را تبدیل به مشتری دائمی کنیم؟

همه فریلنسرها دوست دارند اعتماد مشتری‎های جدید خود را به دست آورند تا بتوانند همکاری خود را در بلندمدت حفظ کنند. حفظ مشتری‎های جدید، کاری ساده نیست. علاوه بر کیفیت بالا، موارد دیگری نیز باید در نظر گرفته شود. بنابراین از دست دادن مشتری‎های جدید هزینه‎بر است. چرا که برای یافتن آن‌ها انرژی صرف کرده‎اید.

داشتن مشتریان دائمی، مزایای بسیاری برای کارفرماها و فریلنسرها دارد. نگرانی از دست دادن مشتری و انرژی بالایی که باید برای جلب اعتماد مشتری جدید صرف کنید را دیگر نخواهید داشت. احساس امنیت و ثبات دارید. در نتیجه می‎توانید وقت بیشتری را به توسعه کاری و فردی اختصاص و کسب و کار خود را رشد دهید.

در مقاله ذیل، راهکارهایی برای تبدیل کردن مشتریان جدید به مشتریان دائمی برای شما فراهم کرده‎ایم:

۱٫ از محصول یا خدمت معامله شده، چیزی بیشتر به مشتری ارائه دهید:

حتما شما هم تا به حال تجربه مشابه این مورد را داشته‎اید. مثلا در رستوران علاوه بر غذایی که سفارش داده‎اید، با نوشیدنی یا پیش غذای رایگان از شما پذیرایی شده. یا به عنوان مترجمی فریلنسر، پروژه‎ای را با زودتر از موعد مقرر تحویل داده‎اید و همین موضوع باعث بازگشت مشتری به شما برای همکاری‎های بیشتر شده است.

بنابراین شما با این روش نه تنها در میان رقبا متمایز و برجسته می‎شوید، بلکه باعث سرازیر شدن سفارش‎های بعدی از مشتریان جدید خود می‎شوید. مشتریان از ریسک کردن گریزان هستند و یافتن فریلنسری جدید و ناآشنا برای آن‌ها زمانبر و ناخوشایند است. پس با کمال میل مشتری دائمی شما خواهند شد.

علاوه بر همه این‎ها، شما را به دیگران نیز توصیه خواهند کرد. وجدان و اخلاق کاری روی درخت‎ها سبز نمی‎شود و اگر شما این ویژگی‎ها را در خود تقویت کنید و به مشتری نشان بدهید، آوازه خوشنامی شما روی زبان‎ مشتریان‌تان جاری می‎شود و به دیگران منتقل خواهد شد.

۲٫ تجربه همکاری لذت بخشی برای مشتری‎های خود ایجاد کنید:

مشتریان عاشق این هستند که تجربه همکاری فراتر از انتظار خود تجربه کنند. البته که لازم است برای هر خدمات و کالایی، انتظاراتی واقع‌بینانه تعریف کنید اما پایبندی تمام و کمال به این انتظارات از پیش مشخص شده، ضروری است. خدمات پس از فروش محصول، تجربه شیرینی است که می‎توانید به مشتری خود ارائه دهید. همین موارد به ظاهر ساده، تاثیر شگرفی روی دائمی شدن مشتری تازه شما دارد.

فراموش نکنید اگر وبسایتی برای فروش محصولات یا خدمات خود دارید، علاوه بر تجربه کاربری دلپذیر، فرآیند خریدتان نبز باید بسیار ساده باشد. سردرگمی و سخت بودن وبسایت یا در کل فرآیند سفارش محصول؛ از مواردی است که باعث فراری دادن مشتری می‎شود.

۳٫ در پاسخدهی به مشتریان خود سریع باشید:

چه شما یک فریلنسر باشید و چه مالک یک کسب و کار، قطعا به اصطلاح یک سر دارید و هزاران سودا! اما با همه این‌ها، داشتن رفتار حرفه‎ای، ارائه خدمات منحصر به فرد هر مشتری، زمانبندی مشخص و پاسخدهی به سوالات و نظرات، از نان شب واجب‎تر است. البته اگر همچنان بخواهید مشتریان جدید خود را تبدیل به دائمی کنید.

یک روش بسیار کاربردی این است که تا قبل از پایان روز کاری با توجه به اولویت مشتریان، به خواسته‎ها و سوالات آن‌ها پاسخ دهید. طبق یک روال کاری مشخص شده جواب نظرات و ایمیل‎ها را بدهید.

همه این‌ها در شکل‎گیری تصویر حرفه‎ای شما بسیار موثر است. با شناخته شدن شما به عنوان فردی قابل اعتماد و حرفه‎ای، احتمال همکاری مجدد مشتریان جدید با شما افزایش می‎یابد.

۴٫ علاقه خود را به ادامه همکاری با مشتریان خود ابراز کنید:

اگر واقعا تمایل دارید همکاری طولانی مدت با مشتریان جدید خود داشته باشید؛ کافیست نشان دهید که به این کار علاقمند هستید. مثلا به آن‌ها بگویید چقدر از همکاری خود لذت بردید و مشتاق همکاری مجدد در آینده هستید.

 

 

نازنین رضایی

نویسنده از: ۱۳۹۸-۱۰-۲۳

دیدگاه خود را بنویسید