از فریلنسرها درس زندگی و موفقیت یاد بگیریم

چگونه از رفتار فریلنسرها در دوران همه گیری کووید۱۹، درس زندگی و موفقیت یاد بگیریم؟

پنج نکته ای که همه کارآفرینان می توانند از فریلنسرها یاد بگیرند.

طبق مطالعه‌ای که اخیرا توسط  Upwork انجام شد، فریلنسرها بیشتر از دیگر کارمندان به ارتقای مهارتهایی که دارند و یاد گرفتن مهارهای جدید متعهد هستند و علاقه دارند. آنها به طور کلی نسبت به کارمندان سنتی و ثابت، در رابطه به به روز نگه داشتن مهارتهای خود، رفتار رقابتی بیشتری از خود نشان میدهند.

در جریان بحران کنونی، آزادکاران در همه جای دنیا برای حفظ مشتری و پیدا کردن افراد جدید ناگزیر بودند که بطور ویژه زیرک و حساس باشند. همه کارآفرین ها میتوانند چیزهای زیادی را از این فریلنسرهای پرتحرک یاد بگیرند. در ادامه چند مثال برای شما آورده ایم.

۱٫ در مورد مجموعه مهارت های کنونی خود و آن هایی که میخواهید بهبود پیدا کنند فکر کنید

فریلنسرها وقت یا پول کافی برای شرکت در کلاسهای آموزش آنلاین که در این روزهای کرونا رواج پیدا کرده‌اند را ندارند. آنها باید در مورد اینکه زمان و منابع محدود خود را کجا و به چه صورت برای یادگیری و بهبود مهارتها صرف کنند، بسیار انتخابی و استراتژیک عمل کنند.

همین الان میتوانید از زندگی فریلنسرها درس بگیرید و زمانی را به فکر کردن در مورد مهارت‌هایتان اختصاص دهید. آیا اخیرا در موقعیتی قرار داشتید که با خود گفتید: کاش در فلان مهارت بهتر میبودم..؟ آیا به طور مداوم مجبور شده‌اید پروژه های خاص یا بعضی از وظایف را به شخص دیگری واگذار کنید چون با تواناییهای که الان دارید راحت نبودید؟

به کارهایی فکر کنید که دوست دارید انجام دهید اما اخیراً انجام نداده اید.

وقتی که در یک شغل ثابت از یک سری مهارت تعریف شده و تکراری استفاده میکنیم؛ مهارتهایی را که قبلا داشتیم فراموشمان میشود. متاسفانه این باگ ما انسان هاست!

راه حل شرکت در یک کلاس تقویتی برای یادآوری است، مخصوصا هنگامی که مهارتهایمان مرتبط با تکنولوژی باشد؛ چرا که مهارت های این چنینی با گذشت زمان و کارآیی خود را از دست میدهند و مهارتهای جدید جایگزین قبلی ها میشوند.

هنگامی که کمبودهای خود در مهارتهای دلخواهتان خود را شناسایی کردید، آنها را با هر کدام از روش هایی که بالا گفتیم، پر کنید. اگر امکانش را داشتید و زمان و هزینه برایتان مهم است، از روش‌هایی مثل خودآموزی استفاده کنید و از آموزشهای رایگان حداکثر استفاده را ببرید.

۲٫ از مزایای ابزارهای دیجیتال استفاده کنید

طبق مطالعه ای که توسط دانشگاه کسب و کار هاروارد انجام شده است، فریلنسرها نسبت به کارمندان سنتی، بیشترین استفاده را از ابزارهای دیجیتال نیازهای حرفه ای و آموزشی میبرند.

این کار منطقی است زیرا سیستم عاملهای دیجیتالی روند یادگیری را آسانتر می کنند، مخصوصا وقتی که نیازی به حضور فیزیکی در کلاس نباشد. علاوه بر این، شبکه های یادگیری دیجیتال اغلب ارزانتر و حتی رایگان هستند، به این معنی که می توانید کنجکاوی خود را کامل تر و بدون نگرانی در مورد هزینه ها برطرف کنید.

از اپلیکیشنها و سایتهای آنلاین مانند Skillshare و Udemy برای کشف علایق جدید و بهبود مهارتهای فعلی خود استفاده کنید. البته این را هم در نظر داشته باشید که برای برخی از موقعیتهای شغلی نیاز به مدرک رسمی دارید.در این صورت، حتما مطمئن شوید که دوره دیجیتال مربوطه به شما گواهینامه رسمی ارائه میکند.

همچنین، کلاسهای گسترده آنلاین را چک کنید. این کلاس ها با حمایت کالج ها و دانشگاه ها بر روی پلتفرمهای دیجیتال اجرا می شوند. شما می توانید آنها را از هر مکانی بگذرانید و بسیاری از آنها به صورت خودگردان هستند.

۳٫ به پادکست گوش دهید

صدها هزار پادکست موجود در ده ها پلتفرم مختلف می تواند منبع عالی اطلاعات جدید باشد. در میان این همه پادکست، یافتن پادکست جدیدی که هم کاربردی باشد و هم ارزشمند، شاید ترسناک باشد! پس بهتر است با یک لیست از پادکستهای آموزشی شروع کنید.

یک یا دو اپیزود از هر پادکست که موضوعش توجه شما را به خود جلب کرد را گوش دهید. پادکستهای مربوط به رشته یا مهارتهای خاص مورد علاقه خود را کشف کنید. بیشتر برنامه های پادکست دارای امکانات پیشرفته جستجو هستند که به شما کمک میکند تا برنامه متناسب با نیازتان را به سرعت بیابید.

۴٫ از پروژه های کاری به عنوان محیط یادگیری استفاده کنید

فریلنسرها برای کسب فرصت های یادگیری، خود را با پروژه هایی که ممکن است کمی خارج از مناطق آسایششان باشد، آزمایش می کنند.

البته که شما همیشه دلتان میخواهد به اندازه کافی تجربه و مهارت داشته باشید تا مبادا پروژه ای را ممکن بود سالها به پستتان را نخورد را از دست ندهید. اگر فکر میکنید نیاز دارید تا جای خود را در حوزه کاریتان محکمتر کنید، از یک مشاور یا منتور بخواهید شما را راهنمایی کند.

۵٫ بیشتر بخوانید

کتاب های مرتبط با حیطه کاری شما، مهارت های مرتبط (مثل یادگیری یا حافظه) یا به طور کلی در مورد کسب و کار، یکی از بهترین راهها برای به روز نگه داشتن و ارتقای مهارتهای شماست. به خصوص اگر ترجیح میدهید با سرعت بالا و به تنهایی یاد بگیرید!

اگر خواندن کتاب های فیزیکی مناسب شما نیست، از کتاب های صوتی استفاده کنید.

هنگام ورزش، رانندگی، انجام دادن کارهای خانه و غیره به کتاب ها و فایل های صوتی کارآفرینان و پیشروان مورد علاقه خود بپردازید.

یک مطالعه تحقیقاتی نشان میدهد که گوش دادن به کتابهای صوتی، دقیقا همان تاثیر عاطفی و فکری که خواندن یک کتاب بر شما میگذارد را دارد.

منظور ما از رقابتی بودن، اولویت بندی مهارتها و همگام بودن با پیشرفتهایی است که در حوزه کاری شما اتفاق می افتد. اتخاذ ذهنیت فریلنسری به شما کمک می کند با استفاده خلاقانه از وقت و انرژی خود، چه به تنهایی و چه هنگامی که در یک کلاس آموزشی هستید، یه بروز نگه داشتن و بهبود مهارتهایتان کمک شایانی میکند.

 

 

 

 

 

نازنین رضایی

نویسنده از: ۱۳۹۸-۱۰-۲۳

دیدگاه خود را بنویسید